Dvojdílné teleskopické brány jsou zařízení, které se skládají ze dvou křídel jezdících po dvou samostatných kolejnicích. První křídlo teleskopické brány je poháněno pohonem přes ozubený hřeben a druhé křídlo teleskopické brány je taženo lanovým převodem umístěným tak, aby byl z venkovní strany skrytý. Tento systém se praxí prokázal jako spolehlivý a není důvod se obávat problémů. Samozřejmě vše má svou životnost, je tomu tak i v tomto případě. Tažné lanko, které je namáháno mechanicky ( ohyb a tah ) je namáháno i vlivem povětrnostních vlivů a v zimním období navíc i solením, které má na lanko výrazný vliv. Životnost lanka je v případě nesolení cca 11 let při průměrném otevření a zavření 8x denně.
V roce 2010 jsme provedli test funkce brány, kdy jsme na Bigboard v Praze na Bohdalci umístili funkční bránu s průjezdem 400 cm.
Tato brána byla na Bigboardu umístěná po dobu 2 měsíců a během této doby provedla přes 65 000 kompletních cyklů ( otevření a zavření ). Během tohoto testu se lanko přibližně v polovině testu přetrhlo. V přepočtu se jedná o cca 32500 cyklů za měsíc ( při 8 cyklech denně 365 dní v roce ) vychází životnost na přibližných 11 let. Je nutné dodat, že bránu při testu poháněl průmyslový pohon, který nemá funkci plynulého zrychlení a zpomalení a tím bylo lanko namáháno více, než v běžných podmínkách. K teleskopickým bránám dodáváme poloprůmyslové pohony NICE a ty tyto funkci mají.
Tyto pohony se dodávají ve dvou variantách, rozdíl je maximální zatížení, resp. váha brány. Slabší pohon je na 600kg a silnější na 1000kg. Vždy se snažíme navrhnout pohon tak, aby byl provozuschopný i při extrémních podmínkách, např. silný mráz ( -20 až -25°C ). Tyto pohony mají mnoho funkcí, kterými je možné ideální nastavení síly a rychlosti pohonu pro čistý chod teleskopické brány. Další funkce jako automatické zavírání, příp. zavírání po průjezdu fotobuňkou, automatické zavření brány po zapnutí napájení je samozřejmé stejně jako možnost manuálního odblokování pohonu při výpadku napájení. Tyto pohony je možné doplnit záložním zdrojem, který se postará o funkčnost i v případě, že dojde k přerušení dodávky el. proudu.
Brány je možné ovládat pomocí klíčového spínače, tlačítka, dálkového ovládání nebo např. GSM bránou přes mobilní telefon. U dálkového ovládání není problém sjednotit dálkové ovladače např. s ovládáním garáže, tzn. že i přes instalaci pohonu Nice je možné tento pohon ovládat i jiným ovladačem, např. Hörmann, Marantec, Genius, Jablotron, Enica atd. Stačí do pohonu přidat patřičný přijímač dálkového ovládání.
Jako prvek aktivní bezpečnosti se používají fotobuňky, které hlídají volný prostor při zavírání. Jako prvek pasivní bezpečnosti se používá výstražní maják, který bliká ve chvíli, kdy je brána v pohybu.